نوشته شده در ساعت 13:31:23 , مورخ 21/06/1391
کد خبر : 91061048

قائم مقام سازمان محیط زیست در شوراي شهر پاسخ داد:
مجوز فروش پارك پرديسان براي اجرایی شدن طرح جامع آن صادر شده است!


 بزرگنمایی

سبزپرس- گروه محيط زيست شهري: قائم مقام سازمان محيط زيست صبح روز با حضور در صحن علني شوراي شهر به نگراني هاي اعضاي شوراي شهر تهران درباره فروش 168 هكتار از اراضي پارك پرديسان تهران پاسخ داد .

به گزارش سبزپرس، علي محمد شاعري كه صبح امروز به همراه اشرفي پور، مدير كل محيط زيست استان تهران در شوراي شهر حاضر شده بود در پاسخ به پرسش برخي اعضاي شهر مبني بر مجوز دولت براي فروش اراضي پارك پرديسان تهران گفت: مگر می‌شود میدان آزادی را فروخت که ما پارک پردیسان را بفروشیم،

به گزارش خبرنگار سبزپرس در ابتدای جلسه امروز شوراي شهر تهران مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران گفت: نگرانی‌هایی در ارتباط با واگذاری پارک پردیسان در اختیار بخش خصوصی در شورای شهر و در رسانه‌ها ایجاد شده است و همه معتقدیم پارک پردیسان اگر بخواهد به عنوان یک بخش تجاری در اختیار بخش خصوصی بگیرد خاصیت خود را از دست خواهد داد.

چمران افزود: آقای محمدی‌زاده موضوع فروش پارک پردیسان را رد کردند و گفتند که قرار نیست فروخته شود و یا کاربری آن تغییر کند. چمران ادامه داد: طرحی در شورای شهر تهیه شده است و ما براساس آن طرح پیشنهادی به دولت دادیم که کاربری این پارک به هیچ وجه تغییر نکند و شهرداری نیز این آمادگی را دارد که مجموعه پارک پردیسان را مدیریت کند و به هر حال شهرداری به دلیل ماهیت کاری که دارد می‌تواند با سازمان محیط زیست همکاری کند.

وی افزود: خدایی ناکرده نباید در پارک پردیسان ساخت و ساز شود و متاسفانه این فکر اشتباه در اراضی عباس آباد هم است و عده‌ای می‌گویند باید آنجا ساخت و ساز شود.
عليرضا دبير: محيط زيست كوتاهي كرده و هر وقت مي خواهيم حرف بزنيم مي گويند مصلحت نيست!

علیرضا دبیر عضو شورای شهر تهران گفت: پارک پردیسان شامل اصل ۴۴ نمی‌شود و محیط زیست نمی‌تواند با استناد به این اصل پارک پردیسان را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی افزود: محیط زیست در ارتباط با آلودگی هوای تهران در زمینه استانداردسازی خودرو‌ها کوتاهی کرده است و متاسفانه هر وقت می‌آییم در ارتباط با آلاینده‌ها صحبت کنیم می‌گویند: "مصلحت نیست". در بسیاری از نقاط دنیا، مسئولان در آن کشور‌ها سعی در حفظ فضای سبز و محیط زیست خود دارند و از موقعیت‌های و مناطق توریستی خود ‌‌نهایت استفاده را می‌کنند اما متاسفانه در ایران به دلیل همين سهل انگاری‌ها دریاچه ارومیه خشک شده است.

دانشجو عضو ديگر شورای شهر تهران گفت: دغدغه رسانه‌ها و همچنین دغدغه اعضای شورای شهر جدی است و اگر واگذاری پارک پردیسان اتفاق بیفتد و پارک پردیسان ساخت و ساز صورت گیرد آنوقت دیگر ما در شورا نخواهیم بود. وی گفت: پارک پردیسان یک ثروت ملی است و ما باید آن را حفظ کنیم که از ظرفیت‌هایی که ایجاد می‌شود مانند بوستان ولایت که فرصت‌های تکرار نشدنی است استفاده بهتری بکنیم.

دانشجو ادامه داد: در همین راستا طرح حفاظت از پارک اکولوژیک پردیسان نیز مطرح شده است که جز اولویت‌های شورای شهر است.

بيادي : فروش پرديسان به بخش دولتي نيز غلط است چه برسد به بخش خصوصي

بیادی نيز در واکنش به واگذاری پارک پردیسان به بخش خصوصی گفت: قصدمان این است که این پارک فروخته نشود و حتی به بخش دولتی نیز نباید واگذار شود. وی گفت: در ارتباط با چنین سرمایه مهمی به کاربردن لفظ خرید و فروش درست نیست و چون غلط است فروش آن به بخش دولتی نیز غلط است چه برسد به بخش خصوصی.

در همين حال معصومه ابتکار عضو شورای شهر تهران گفت: آنچه که ما را نگران کرده است شایعات و اخبار نادرست نبود، بلکه مصوبه‌ای است که هیات وزیران بر اساس آن به محیط زیست اجازه فروش پارک پردیسان را می‌دهد. ابتکار گفت: در سال ۹۰ متنی به دست ما رسید که مصوبه هیات وزیران بود و طی آن بنابر مصوبه هیات وزیران سازمان محیط زیست اجازه فروش پارک پردیسان را به دست آورد.

وی گفت: این موضوع یک موضوع سیاسی و جناحی نیست و ما سوالمان این است که چرا دولت باید اجازه فروش یک پارک ملی را بدهد و هر کس چنین مصوبه‌ای را مطالعه کند نگران می‌شود. وي افزود: دغدغه ما این است که نكند این مصوبه اجرا شود و ممکن است در آینده این مصوبه به دست افرادی بیفتد که طمع کنند و براین اساس خواستار لغو مصوبه توسط دولت هستیم.

علي محمد شاعري: سازمان با اين بودجه حتي قادر به آبياري پارك نيست

اما علي محمد شاعري در نهايت بعد از پاره اي توضيحات گفت: مجوز فروش پارك پرديسان به دلیل اجرایی شدن طرح جامع این پارک در سال 89 صادر شده است.چرا كه با بودجه 1.5 میلیارد توماني سازمان حتی نمی‌توان پارک را آبیاری کرد و بخش خصوصی تنها 3 میلیارد تومان برای آبیاری این پارک از ما می‌خواهد.  وی ادامه داد: برای اجرای این طرح به هزار میلیارد اعتبار نیاز داریم که جز با حضور بخش خصوصی امكان‌‌پذیر نیست.

قائم مقام سازمان محیط زیست افزود: در چهار سال اخیر حتی یک آجر نیز به خاک پردیسان وارد نشده و متری از آن کاسته نشده است، درحالی که درگذشته این پارک از 300 هکتار به 230 هکتار کاهش پیدا کرد و اتوبانهایی مانند حکیم، همت و ... در آن ایجاد شد.

شاعري تاکید کرد: چنین تفکری برای فروش پارک پردیسان در سازمان حفاظت محیط زیست وجود ندارد که اگر چنین باشد به عنوان اولین نفر، این سازمان را ترک می‌کنم.

وي با بیان اینکه در واگذاری اجرای این طرح شهرداری تهران در اولویت است، گفت: ممکن است برخی تفکرات اشتباهی در ذهنشان داشته باشند، اما ما نباید براساس ذهن خوانی افراد موضع‌گیری کنیم.

قائم مقام سازمان محیط زیست افزود: اگر طرح جامع پارک پردیسان اجرایی نشود طی 50 سال آینده چیزی از این پارک باقی نمی‌ماند، چرا كه امکان اداره آن با بودجه‌های قطره چکانی دولت ممكن نیست و باید بر اساس اصل 44 بخش خصوصی به این موضوع ورود كند، هرچند ما در واگذاری‌ها به شدت دقت می‌کنیم و بحث واگذاری بلند مدت منتفی شده است.

در پايان جلسه امروز مقرر شد نهايتا هفته اينده موضوع لغو مصوبه دولت براي فروش پرديسان در شوراي شهر مطرح و پيگيري شود .

نظرات (9 نظر نوشته شده است):

avatar
اجرای لوپ و اتوبان که از خاک پارک پردیسان استفاده کرده کمتر از یک وجبیه که آقا ادعا می کنند! عجب وجبای بزرگی دارند بعضی ها!!!
کوشان مهران
avatar
به قول فردوسی بزرگ "جهان را جهاندار خواهد خراب، بهانه است کیکاووس و افراسیاب

تمام اینها یک برنامه کاملا گویا است.

آموزشگاه محیط بانی کرج بدل به یکی از چندین مکان مدرک پراکنی می شود تا در کنار کلاس اکابر برای نوابغ سازمان محیط زیست، پروژه ها رامانند گوشت قربانی هم دوستان به عنوان انجام کار علمی به دست با کفایت دانشگاهیان ببلعند و به دلیل نبود مجیط بان ورزیده مناطق رو به نابودی نهاده تا به راحتی ابر محللان معروف حکم به بی ارزشی داده و به پایین ترین قیمت واگذار نمایند.

شکارکشان به راحتی محیط بانان را کشته و کسی پیگیر دستگیری قاتلان در محیط های کوچک نشده و از سوی دیگر شکارچیان قانونگارا و متعهد را مسئول نابودی محیط زیست قلمداد نموده و چشم بر جاده کشی ها و لوله کشی ها می بندند.

آیا کسی از داستان قطع گسترده درختان بلوط دنا خبر دارد؟

چه کسی مجوز ارزیابی طرح را امضا کرده بود؟

کدام یک از وجدان الدوله های محیط زیستی ما محلل طرح های میانگذر ارومیه و سد های ان و سد سیوند و گتوند بوده اند؟

از کره ماه که نیامده اند؟

حیف از پردیسان

واقعا حیف

برای نجات پردیسان باید به هر بهایی آن را از دست پردیسان نشینان نجات داد.

حتی اگر پادگان نظامی شود باز بنابر محدودیت های این مکان اندکی از پوشش گیاهی آن دست نخورده خواهد ماند.

گریه آورتر وضع و حال سنگواره های پژوهشگر نمای ما و نوابغ سهمیه فرنگ رفته هستند که نه درباره پردیس کرج و نه پردیسان و نه هیچ کجای دگر صدایشان بلند نمی شود.

اما

اما

اما وای به زمانی که برای نمونه سازمانی پردیسان را بخرد وبخواهد کاری بکند

همه سنگواره ها و سهمیه ها و منطقه فروش ها ناگهان نابغه دوران در طراحی محیط و فضای سبز می شوند و سیل پایان نامه هاست که سرازیر می کنند.
ت م
avatar
صحبتهای آقای شاعری همان عذر بدتر از گناه است.
avatar
ایشان تلویحا فروش را تائید کرده اند. اگر بخش خصوصی بخواهد در چنین منطقه ای با سود آوری طرحی را اجرا کند خدا می داند چه بلایی به سر آن می آورد. پردیسان بازار مکاره ای می شود. بدور از تصور نیست که در یکی از دکه ها میمونی شکلک در می آورد و در کنارش چندین ساندویچ فروشی و بوتیک زده می شود که درآمد زا باشد.
جناب شاعری نه شما و آقای محمدی زاده و نه در گذشته خانم ابتکار و منافی دانش و سواد ساخت پارک پردیسان را داشته و دارید. هر سه شما (بدون آنکه قصد توهین و اهانتی باشد) توانایی راه انداختن یک مرغداری را ندارید. از شما هم خواهش می شود پارک را به شهرداری نفروشید که آنها با پیمانکارانشان آنجا مثل دره فرحزادو پارک نهج البلاغه به گورستان تنوع زیستی تبدیل می کنند. شبانه دهها لدر پارک را به ویرانه تبدیل می کند بعد هم مثل عروس بزک کرده با چند گل و گیاه خارجی و چمن همه چیز را نابود می کنند. فقط تا آنجا که می توانید آنرا حفظ کنید. هر چند هکتار که شده. این پارک در وضع فعلی اش بیشترین نقش اکولوژیک را تهران ایفا می کند. شاید روزی روزگاری آمدند مدیرانی توانمند و لایق و پارک را آنطور که باید و شاید مدیریت و متناسب با مفهوم امروزی اکولوژی شهری به محیطی آموزشی و تفرجی و در عین حفظ ذخایر ژنتیکی تهران تبدیل کردند.
کریمی
avatar
سازمان معاون پشتیبانی یا طبیعی نداره که معاون انسانی میره راجع به پردیسان توضیح میده؟
avatar
فروش پارك هيچ فرقي با واگذاري ان با اجاره 40 -50 ساله ندارد.شايد اميدوارند كه هشت سال ديگر هم در منصب قدرت تخريب محيط زيست خواهند بود كه اينكونه بي مهابا مي كوبند بر طبل ...
avatar
جناب کریمی، تعامل نیاز به تبحر داره؛ از هر کسی بر نمی آید؛ آدم خودش را می خواد!
حامد
avatar
درخواستهای زیادی جهت ساخت و سازمانند موزه وپژوهشکده در پارک پردیسان از سوی برخی مقامات میشود زیرا طرح جامع پارک اجرایی نمی شود و این درخواستها همچنان باقیست. برای تعیین و تکلیف پارک بعنوان ریه تنفسی شهر تهران باید اقدام عاجل از طرف شهرداری تهران انجام پذیرد.
کامران
avatar
اقای شاعری با رفتن تو مشکل محیط زیست حل نمی شود فکر کردی که الان بگی من بیرون میرم ما سیاه پوش میشیم نه این نیست بهتر از شما میایند و محیط زیست رابهتر حفظ میکنند . نمیتونید بگذارید بروید . و کمبود بودجه دلیل اش خیرات محیط زیست نیست . دیگران هم این مشکلات داشتند

نظر خود را بنويسيد comment

تبلیغات
ارزيابي اين خبر
5.00
Copyright 2008 Isdle.ir by ROYALMAX