نوشته شده در ساعت 10:09:43 , مورخ 07/05/1391
کد خبر : 91051018

با میزبانی استان گیلان؛
پانزدهمین همایش ملی بهداشت محیط آبان ماه امسال برگزار می شود


 بزرگنمایی

سبزپرس – گروه محیط انسانی؛ لیلا مسروی: موضوع محیط زیست و مسائل آن، چنان تنیده با زندگی انسان امروز است، جدا دیدن این دو از هم غیرممکن است و نمی شود به توسعه در جامعه انسانی اندیشید اما شاخصه های سلامت انسان که توسعه پیرامون او و نیازهایش انجام می شود را نادیده گرفت. گیلان استانی است کم وسعت و پر تراکم یعنی از کم وسعت ترین استانهای کشور است که از بیشترین تراکم جمعیتی برخوردار است در عین حال اقلیم و بوم سازگانی با ارزش و شکننده دارد. گاه آمارها اشاراتی دارند که حتی با احتساب خطای آماری، تامل برانگیزند؛ جایی در همین آمارها امده که میزان شیوع سرطان دستگاه گوارش در این استان سه برابر متوسط کشوری است که لازم است پیش از آنکه بر سر درستی و نادرستی آن بحث کنیم، با جدی تلقی کردن این هشدار با دقت بیشتری بر روش زندگی در استان و عوامل ثانوی موثر بر آن دقیق شده و قدم های حساب شده برداریم. امسال برای نخستین بار استان گیلان در پاییز آینده میزبان پانزدهمین همایش ملی بهداشت محیط کشور خواهد بود. این مهم، بهانه گفتگو با «دکتر مهرداد فرخی» دبیر علمی این همایش است.

دکتر فرخی در خصوص هدف از میزبانی این همایش به خبرنگار سبزپرس گفت: در حالت کلی طرح مشکلات در کنار ارائه و شناساندن ظرفیتهای موجود به صاحب نظران و اهل فن مهمترین هدف این دست همایشها است چراکه چگونگی طرح یک مسئله یا مشکل زیست محیطی در یافتن راه حل مناسب، بسیار مهم است. لذا اگر مشکل خوب طرح شود در گستره بیشتری تاثیرگذار است.

دبیر علمی پانزدهمین همایش ملی بهداشت محیط ایران افزود: برای گیلان که مشکلات زیست محیطی فراوانی دارد و بحران ناشی از عوامل گوناگون در آن قابل رصد است، این همایش فضا و فرصتی است که با حضور صاحب نظران آخرین یافته های علمی به اشتراک گذاشته شده و پیرامون آن بحث شود.

وی همچنین تاکید کرد: در نظر داریم تا پنلی تخصصی برای گیلان در همایش بگنجانیم که با حضور اهل فن در زمینه های گوناگون، چالش ها و مسائل گیلان به لحاظ علمی و اجرایی مورد بحث و مداقه قرار بگیرد.

فرخی در پاسخ به سوالی پیرامون محورهای این همایش گفت: سعی شده جنبه های علمی هشت محور عمده ایی که برای این همایش در نظر گرفته شده مبتنی بر اولویتهای مسائل گیلان باشد.

 

آمار ابتلا به سراطان دستگاه گوارش در گیلان بالا است

دبیر علمی همایش در مورد یکی از محورها که «اپیدمیولوژی و پزشکی محیط زیست، بیماریهای نوپدید و باز پدید مرتبط با محیط زیست» است گفت: از جمله مباحث مهم و مطرح دنیای امروز نقش عوامل محیطی در بروز بیماریها، انتقال و کنترل آنها است. با قید این مهم که عوامل محیطی نه آب، نه هوا، نه خاک، نه مواد غذایی به تنهایی نیست بلکه مجموع آنها است.

وی افزود: روزگاری سرطان و بیمارسرطانی محدود و دور از ذهن بود ولی امروز آمارها در گیلان عدد بالایی از سرطانهای گوارشی را نشان می دهند. یا امارها از تشدید بیماریهای قلبی و تنفسی ناشی از آلودگی هوا خبر می دهند ولی هنوز هیچ مطالعه دقیق یا تز درخور اعتنایی پیرامون این مسائل وجود ندارد و این سوال به شدت در اذهان برجسته می شود که تا چه زمان قرار است تنها بر اساس شواهد ساده عینی پیرامون این موارد اظهار نظر شود؟!

فرخی گفت: باور ما این است که این همایشها فرصتی برای این دست هم اندیشی ها خواهد شد که ببینیم اگر آلودگی هوا را کشنده می دانیم دقیقا به چه دلیل، چه نوع و چه مقدار عوامل سمی مدنظر است.

وی همچنین در خصوص بیماریهای نوپدید و بازپدید توضیح داد: امروز در بحث آب، دیگر دغدغه اول، بیماریهای باکتریایی نیست بلکه وقتی صحبت از الودگی آب است باید به تعداد زیادی از مواد آلی سنتتیک فکر کرد که در نهایت از منابع آبی سر در خواهند اورد.

 

آلودگی های جدید، تاثیرات درازمدت دارند

دبیر علمی پانزدهمین همایش بهداشت محیط ایران گفت: اهمیت این موضوع و غلظت تاثیر گذاری از آن جهت است که اگر کسی بر اثر آب آلوده مبتلا به حصبه شود، بلافاصله بیماری بروز کرده و پروسه درمان انجام می شود، اما وجود ترکیبات مصنوعی فرار، سموم کشاورزی، فلزات سنگین و... یقیناً در غلظت کم تاثیری آنی ندارد اما اندک اندک با تجمع در بافت سلولی در درازمدت منجر به عوارضی نظیر سرطان می شود که دقیقا به دلیل همین تاثیر در درازمدت، اهمیت بررسی و کنترل انها دوچندان است.

وی در عین حال افزود: به همین منوال ما یکی دیگر از محورهای همایش را روشها و فرایند تصفیه آب و فاضلاب تعیین کردیم که ضمن آنکه شعار محوری امسال که حمایت از کار و سرمایه ایرانی است را در خود  دارد، با تاکید بر روشهای بومی و طبیعی به دنبال ارتقاء وضعیت تصفیه پسابها نیز هست. چراکه خوشبختانه امروز به لحاظ طراحی فرآیندها و ساخت سیستمها و تاسیسات لازم برای این امر، تقریباً مستقل و بی نیازیم ولی هنوز مواردی نظیر مدیریت سرمایه گذاری و یا انتخاب فرآیندها وجود دارد که جای کار دارد؛ از جمله اینکه در کجاها باید به فکر حذف فسفر و ازت  باشیم و در کجاها نباشیم. در بحث تصفیه آب با یافتن راه هایی که با روشهای مناسب و در عین حال اقتصادی با رویکرد حذف مواد الی و ترکیبات شیمیایی در آب از تماس جامعه با این ترکیبات جلوگیری کنیم، چراکه می دانیم این مواد به دلیل اثر تجمعی هر غلظتی که داشته باشند، قابل اغماض نیستند. لذا دست یابی به نتایج برجسته  در این زمینه به تنهایی تاثیری مهم و در خور توجه دارد.

فرخی همچنین با معرفی محوری با عنوان «آلودگی منابع اب، آبهای زیر زمینی، سطحی، تالابها، دریاها با تاکید بر دریای خزر» را گزینه ای برای رسیدن به تاثیر دقیق اکتشافات نفتی کشورهای حوزه دریای خزر و دانستن میزان دقیق این آلودگی و آلایندگی عنوان کرد و افزود: نیاز است تا با بررسی دقیق، به درک وضعیتی متقن، بی شائبه و قابل استناد از شرایط منطقه برسیم.

وی در انتها تاکید کرد: محور توسعه پایدار انسان سالم است و سلامت انسان محصول حضور در محیط سالم است و اینچنین است که تمامی برنامه های توسعه ای حفاظت از محیط زیست و بهداشت عمومی را مورد تاکید قرار میدهند لذا جای آن دارد که ما نیز اقدامات علمی و اجرایی در این زمینه را منسجم تر در پیش گرفته و برای تصمیم سازان و تصمیم گیران به وضوح تصویر کنیم.

پانزدهمین همایش ملی  بهداشت محیط ایران، آبان ماه سال جاری به میزبانی استان گیلان برگزار خواهد شد.

این همایش شامل هشت محور «اپیدمیولوژی و پزشکی محیط زیست، بیماریهای نوپدید و باز پدید مرتبط با محیط زیست»، «روشها و فرایندهای تصفیه فاضلاب»، «آلودگی منابع آب، آبهای زیرزمینی، سطحی، تالابها، دریاها با تاکید بر دریای خزر»، «روشهای نوین تصفیه آب با رویکرد حذف ترکیبات آلی و سموم»، «آلودگی های صنعتی (هوا، فاضلاب، زباله، شهرکهای صنعتی)»، «مدیریت مواد زاید جامد»، «مدیریت بهداشت در مبارزه با افات و ناقلین، بلاهای طبیعی و شرایط اضطراری» و «کلیات بهداشت محیط ( بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن، بهداشت پرتوها)» برگزار خواهد شد.

به گفته مسئولان برگزاری این همایش، پیش بینی می شود که در این همایش سه روزه 60 مقاله به صورت سخنرانی و 200 مقاله به صورت پوستر ارائه شود.

پانزدهمین همایش ملی بهداشت محیط ایران

behdasht_mohit_15th_634222484.jpg << دانلود فايل الصاقي دانلود فايل الصاقي

نظرات (1 نظر نوشته شده است):

الف ریاحی
avatar
واقعا جای پژوهشهآی عملی و علمی و دوصد البته عینیت بخشیدن به انها خالی بوده واقعا امیدواریم این همایش در گیلان یه شروع خوب باشد بویژه عملی .
ضمن اینکه امیدواریم حرف اهل علم فقط برای گوش خودشان نماند و مسوولان عنایتی که باید به خرج دهند!

نظر خود را بنويسيد comment

تبلیغات
ارزيابي اين خبر
5.00
Copyright 2008 Isdle.ir by ROYALMAX